Ben Kimim

ayca-gürbüzHakkımda

ODTÜ psikoloji bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 9 Eylül Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptım. Aynı zamanda, farklı hastanelerde staj deneyimlerim oldu. Bu süreçte, farklı ruhsal sorunlar yaşayan bireylerle çalışan deneyimli uzmanları gözleme şansı buldum. Yüksek lisans eğitimim süresince bilişsel davranışçı terapi eğitimi aldım. Yüksek lisans tezimi Obsesif-Kompulsif Bozukluk’ta görülen istemsiz düşünceler konusunda yazdım. 

Yüksek lisans eğitimim bittikten  sonra aynı üniversitede klinik psikoloji doktora eğitimime başladım. Doktora sürecinse şema terapi eğitimi aldım. Aynı zamanda depresyon, kaygı bozuklukları, öz güven sorunları, sosyal fobi, panik bozukluk gibi farklı sorunlar yaşayan danışanlarla hocalarımdan süpervizyon alarak çalıştım. 

Çalışmalarımda en sık kullanılan ve en etkili terapi yöntemlerinden Bilişsel Davranışçı Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi ve Şema Terapi kullanıyorum. Ergenlerde ve yetişkinlerde yaygın kaygı bozukluğu, panik bozukluk, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozuklukları, depresyon,ilişki ve iletişim sorunları gibi ilgi duyduğum konularda klinik çalışmalarıma devam ediyorum.

EĞİTİMLERİM

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  • Psikoloji, Lisans
 • Dokuz Eylül Üniversitesi 
  • Klinik Psikoloji, Yüksek Lisans
 • Dokuz Eylül Üniversitesi 
  • Klinik Psikoloji, Doktora (devam)

KONGRE BİLDİRİLERİ

 • Yorulmaz, O., Aktaç, A., Durna, G. (2016). Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Damgalama: Farklı Belirtiler Ve Müdahalenin Etkileri. 2. İzmir Nuri Bilgin Psikoloji Günleri. 27-28 Mayıs 2016, Sözel Sunum, İzmir.
 • Aktaç, A., Gülşah, D., Yorulmaz, O. (2016). Does It Really Matter: Causal Attributions for the Origins of Mental Disorders. The 46.th European Association of Behavioral and Cognitive Therapies Congess. Poster Sunumu, Stockholm, İsveç.
 • Yorulmaz, O., Aktaç, A., Durna, G. (2016). Subtypes of Obsessive Compulsive Disorder and Stigma: Does It Really Differ and What About Before and After An Intervention Program? The 46.th European Association of Behavioral and Cognitive Therapies Congess. Bildiri Sunumu, Stockholm, İsveç

YAYINLANMIŞ MAKALELER

Akgün, B., Aktaç, A. ve Yorulmaz, O. (2019). Ruh Sağlığında Mobil Uygulamalar: Etkinliğe Yönelik Bir Gözden Geçirme. Current Approach in Psychiatry. 11:1-1

Durna, G., Yprulmaz, O., Aktaç, A. (2019). Public stigma of obsessive compulsive disorder and schizophrenic disorder: Is there really any difference? Psychiatry Research. 271: 559-564